Technologia liposomalna

Czym jest technologia liposomalna LIPOSHELL®*?

Badania nad technologią liposomalną prowadzone są od lat 60-tych. Poświęcało jej uwagę i czas wielu naukowców, bowiem poszukiwano metody ułatwiającej dostarczanie substancji aktywnych do określonych narządów/ tkanek.

Istnieje wiele dróg transportu substancji biologicznie ważnych dla organizmu. Nie wszystkie jednak gwarantują wysoką efektywność oraz stabilność dostarczanych składników.

Zastosowanie wysokiej jakości technologii LIPOSHELL® pozwala na dostarczenie substancji aktywnej:

Liposhell ikona

w odpowiedniej ilości
(zwiększona biodostępność)

Liposhell ikona

w niezmienionej formie
(ochrona przed czynnikami degradacyjnymi)

Liposhell ikona

do konkretnych narządów/ tkanek (transport celowany)

Kluczowym elementem innowacyjnej technologii LIPOSHELL® są precyzyjnie zaprojektowane LIPOSOMY.

*LIPOSHELL® - opatentowana technologia – zgłoszenie międzynarodowe nr PCT/EP2018/057400

Czym są liposomy LIPOSHELL®? 1,2

Liposom
Substancja aktywna
Podwójna warstwa fosfolipidowa

Liposomy LIPOSHELL® są efektem wieloletnich prac multidyscyplinarnego zespołu polskich naukowców. Liposomy LIPOSHELL® to sferyczne nośniki o średnicy 170 nanometrów +/- 15 %.

Zbudowane są one z podwójnej błony lipidowej, wypełnionej fazą wodną. Błona lipidowa liposomów LIPOSHELL® jest złożona z fosfolipidów, które mogą oddziaływać zarówno z wodą jak i z tłuszczami.

W innowacyjnym procesie tworzenia liposomów LIPOSHELL® wykorzystano naturalne zachowanie się fosfolipidów, które w roztworze wodnym i w odpowiednio stworzonych warunkach formują nano-pęcherzyki.

Z uwagi na podobieństwo do naturalnie występujących w organizmie błon komórkowych, liposomy LIPOSHELL® charakteryzuje wysoka stabilność strukturalna umożliwiająca długotrwałe i stabilne zamknięcie substancji aktywnych w ich wnętrzu.

Właśnie to podobieństwo do błon biologicznych występujących w organizmie człowieka powoduje, że są one nietoksyczne i biokompatybilne.

Liposomy LIPOSHELL® to najwyższej jakości nośniki o wysokiej stabilności i homogeniczne pod względem rozmiaru.

Fosfolipid
Hydrofilowa głowa
Hydrofobowy ogon

Biozgodność

Błona komórkowa
Liposom

Na czym polega innowacyjność technologii LIPOSHELL®? 2,3

W przeciwieństwie do klasycznych form takich jak: tabletki, kapsułki, maści, kremy, czy krople, liposomy LIPOSHELL® zapewniają długotrwałe utrzymanie stałego poziomu substancji aktywnej w obszarze docelowym.

Innowacyjna technologia LIPOSHELL® to:

 • zwiększenie biodostępności transportowanych substancji,
 • skuteczna ochrona transportowanych substancji aktywnych przed działaniem czynników degradacyjnych takich, jak: niskie pH, obecność wolnych rodników,
 • optymalizacja dawkowania,
 • wzrost skuteczności terapii.

Ochrona przed czynnikami degradacyjnymi

Istnieje wiele czynników, które mogą niekorzystnie wpływać na jakość substancji aktywnych i ich biodostępność.

Są to miedzy innymi:

 • wilgoć, tlen, temperatura
 • enzymy trawienne (już w jamie ustnej), sok żołądkowy, sole żółci,
 • przyjmowane leki
 • mikroflora jelitowa (zarówno bakterie dobroczynne jak i patogeny)
 

Technologia liposomalna LIPOSHELL® chroni substancję aktywną przed w/w czynnikami. W liposomach LIPOSHELL® substancja aktywna zamknięta jest wewnątrz podwójnej warstwy fosfolipidów, która zapewnia jej długotrwałą ochronę i stabilność.

Najwyższa jakość

Wysoka zawartość najwyższej jakości fosfolipidów – głównego budulca liposomów LIPOSHELL®, oraz precyzyjny dobór parametrów procesowych sprawia, że technologię LIPOSHELL® wyróżnia innowacyjność i najwyższa jakość. Technologia LIPOSHELL® umożliwia zamykanie szerokiego spektrum substancji aktywnych w liposomach o jednorodnej budowie i właściwościach.

Zwiększona biodostępność

Strukturalne podobieństwo liposomów LIPOSHELL® do błon biologicznych występujących w organizmie człowieka umożliwia wysoką biodostępność i efektywne przenikanie substancji aktywnych w technologii liposomalnej LIPOSHELL® do wnętrza komórek – docelowego miejsca terapii.

Jak liposomy liposhell® dostarczają substancje aktywne do komórki ? 1,2

Liposomy LIPOSHELL® uwalniają substancję aktywną do wnętrza komórki poprzez endocytozę i adsorpcję.

Adsorpcja

Liposom przylega do błony komórkowej i uwalnia swoją zawartość do wnętrza komórki.

Endocytoza

Proces, w którym liposom przedostaje się do wnętrza komórki bez przechodzenia przez błonę komórkową. To komórka pochłania liposom, tworząc pęcherzyk ograniczony błoną (tzw. endosom).

Technologia LIPOSHELL® - bioinżynieria i medycyna

Technologia LIPOSHELL® ma wiele zastosowań, dlatego prace nad nowym produktem zawsze rozpoczynamy od projektowania inżynieryjnego. Pozwala nam to osiągnąć najbardziej optymalną strukturę liposomu, co przekłada się później na skuteczny transport substancji do docelowego miejsca jej działania.

W kolejnym kroku wyniki projektowania inżynieryjnego sprawdzane są w modelach laboratoryjnych, a następnie w badaniach potwierdzających skuteczność nowego rozwiązania. Finalna postać liposomowa wybranej substancji aktywnej zostaje następnie wdrożona do produkcji.

Produkty w technologii LIPOSHELL® wytwarzane są w najwyższych standardach jakościowych, w oparciu o innowacyjne procesy produkcyjne, nadające im cechy unikalne na skalę światową.

Co wyróżnia produkty w technologii LIPOSHELL®?

Liposhell ikona

najwyższa jakość i wydajność zamykania substancji w obrębie nośnika

Liposhell ikona

ochrona przed czynnikami degradacyjnymi (np.: tlen, sok żołądkowy, enzymy trawienne)

Liposhell ikona

wysoka biodostępność transportowanych substancji

Liposhell ikona

możliwość celowanego dostarczania substancji do miejsca docelowego

Innowacyjna technologia liposomalna LIPOSHELL® jest inspirowana dynamiką molekularną co czyni ją najbardziej nowoczesnym i wydajnym sposobem transportu substancji aktywnej w organizmie.

Zastosowanie liposomów 4,5

Liposomy dzięki swoim unikalnym właściwościom mają zastosowanie w różnych dziedzinach nauki, między innymi:

 • w medycynie i farmacji m.in. w onkologii, okulistyce, dermatologii, genetyce jako nośniki leków, witamin czy składników mineralnych
 • w dermokosmetyce i kosmetyce

Piśmiennictwo:

 1. Podlipec R., Strancar J.; “Interaction of liposomes on endothelial cells”; Seminar IV, November 18, 2010. (PDF)
 2. Akbarzadeh A., Rezaei-Sadabady R., Davaran S.; “Liposome: classification, preparation, and applications”; Nanoscale Research Letters 2013, 8:102.(PDF)
 3. Bozzuto G, Molinari A, “Liposomes as nanomedical devices”, International Journal of Nanomedicine, 2015:10 975–999.(PDF)
 4. Cagdas M., Sezer A.D., Bucak S.;“Liposomes as potential drug carrier systems for drug delivery”. (PDF)
 5. Kim H., Kim Y., Lee J.; ”Liposomal formulations for enhanced lymphatic drug delivery”; Asian Journal of Pharmaceutical Science, 8 (2013), 96-103. (PDF)

Ta strona używa ciastek. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień w przeglądarce.